Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Transfúzní stanice Ústí nad Orlicí

Transfúzní stanice Ústí nad Orlicí

Prvního listopadového dne se třída 7.B s panem profesorem Kumpoštem vydala na krátkou exkurzi do orlickoústecké nemocnice, konkrétně navštívit Hematologicko – transfúzní oddělení a poučit se především o dobrovolném darování krve.

Měli jsme sraz ve tři čtvrtě na jednu před gymnáziem a poté se všichni vydali k nemocnici. Tam nás po chvíli čekání přivítala paní doktorka Nechvílová a zavedla nás dlouhou chodbou do nevelké místnosti, plné postarších stolků, židlí a lavic, kde nás vyzvala, abychom se posadili. Mohli jsme si tu přečíst brožurky se všemi informacemi o darování krve, podmínkami pro darování a varováním před různými riziky.

Pak nám paní doktorka udělala menší přednášku. Dárce krve, starší osmnácti let, by neměl v době odběru brát antibiotika, ani trpět alergiemi, chronickým onemocněním ledvin, onemocněním srdce a cév, vážnějším kožním a revmatickým onemocněním, poruchami nervového systému a tak podobně. Lidé, trpící alkoholismem nebo toxikomanií, onemocněním ledvin nebo jater také nemohou darovat krev. Další informace poskytují brožurky a letáčky, které jsou k dostání na transfúzním oddělení.

Odběru krevní plazmy se říká plazmaferéza, což je přístrojový odběr, provádějící se na speciálních přístrojích, které oddělí krevní plazmu, přičemž zbývající části krve (červené a bílé krvinky, krevní destičky) jsou vráceny dárci. Odběr trvá přibližně 45 minut.

Krevní plazma se používá pro přípravu takzvaných krevních derivátů, jejichž potřeba je v dnešní době vyšší než potřeba krve, protože se nedá vyrobit synteticky.

Paní doktorka Nechvílová nám ukázala místnost, kde se odběry provádějí a také laboratoř. Tam jsme se dozvěděli, jak se zjišťují krevní skupiny, což je u transfúze velice důležitá věc.

Některým studentům se udělalo poněkud nevolno, avšak celá exkurze byla velice zajímavá a přínosná, pomohla žákům 7.B si lépe představit prostředí, ve kterém dobrovolníci darují krev.

Mahulena Kopecká, 7.B

11.11.2010, 23:31, 1 obrázek


obrázek 32