Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Zahraničí / Francie 2016

Francie 2016

Sobota 8. října 2016 byla ve znamení velkého shonu na ústeckém autobusovém nádraží. Skupina třiceti pěti studentů společně s profesorkami Minářovou, Peškovou a Kollertovou vyrážela okolo osmé ranní na týdenní výměnný pobyt do malebného francouzského městečka Bitche, jež se nachází nedaleko od hranic s Německem.

Po náročné dvanáctihodinové cestě autobusem jsme se unaveně, ale šťastně objali s našimi přáteli, kteří nás navštívili v Ústí letos v květnu. V neděli měl každý svůj vlastní program, který pro něj rodina připravila. Někteří tak navštívili krytý bazén, horolezeckou stěnu, zúčastnili se pochodu v Bitche či Štrasburku, zabruslili si na zimním stadionu nebo absolvovali historickou procházku po městě. V pondělí nás čekala návštěva školy, kde nás poněkud zaskočila absence šaten, trávení přestávek venku nebo přechody mezi jednotlivými budovami na další předměty. A děkovali jsme domů do Česka, že tam nemusíme být každý den od osmi do pěti. Po výborném obědě v tamější školní jídelně jsme se odebrali na citadelu, kde jsme strávili příjemné, ale poněkud chladné odpoledne.

Další dny se nesly v podobném duchu. Během úterý, středy a čtvrtka jsme navštívili dva hrady, sklárnu s možností vyrobení vlastního výrobku, bobovou dráhu, archeologické naleziště, „výtah pro lodě“ v Arzvilleru nebo kozí farmu, kde jsme ochutnali výtečné sýry a mohli si je i zakoupit domů. Za celý týden pršelo asi dvacet minut, kromě pár světlých momentů ale byla obloha často zatažená a sluníčko příliš nehřálo.

V pátek nás naši francouzští kamarádi doprovodili do Štrasburku. Podobně jako v sobotu jsme si cestu krátili hrou na kytaru a zpěvem. Po návštěvě muzea jsme u katedrály Notre Dame de Strasbourg dostali rozchod, takže si každý mohl trávit odpoledne po svém. Někteří ho využili k nákupu posledních dárečků pro své blízké, další si třeba jen poseděli nad dobrou kávou.

V podvečer nás již francouzští korespondenti opustili a vydali se na zpáteční cestu do Bitche, my jsme ještě pár hodin ve Štrasburku setrvali. Loučení se neobešlo bez velkých objetí a mnoha slz. Pro spoustu z nás nebyly tyto pobyty pouhým poznáváním Francie, její kultury a zvyků. Navázali jsme zde opravdová přátelství, které bychom moc rádi udržovali i v budoucnu, budeme proto moc rádi, když navzájem splníme naše sliby a příští léto se znovu navštívíme.

Více o našem pobytu ve Francii naleznete v příštím čísle školního časopisu Gymplák.

Eva Lipenská, 3.A

22.10.2016, 16:33, 7 obrázků


obrázek 2296 obrázek 2295 obrázek 2294 obrázek 2293
obrázek 2292 obrázek 2291 obrázek 2290