Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Evropa jednotná v rozmanitosti
Evropa jednotná v rozmanitosti
Studenti maturitních ročníků debatovali s evropským poslancem Pavlem Svobodou
V pátek 4. listopadu 2016 na gymnázium zavítal vzácný host – nejvlivnější Čech v Evropském parlamentu, docent PAVEL SVOBODA, odborník na evropské právo a lídr lidovecké kandidátky do Štrasburku. Celou hodinu jsme tak mohli klást dotazy a naslouchat odpovědím člověka, který se neukrýval za nějakou přehnanou korektností.
Nejprve hovořil o sobě, o tom, jak se ještě v době komunismu zamiloval do procesu evropské integrace. „Práce v Evropském parlamentu je pro mě džob snů,“ prozradil studentům hned na začátku. Pokusil se ukázat, že integrace ekonomik nestačí, k ní přece došlo už v 19. století, a přesto následovaly dvě ničivé války. Ale po té druhé se Francouzi rozhodli, že Němce nezadupou do země a nabídli jim spolupráci. A snad díky tomu jsme mohli zažít v Evropě to co nikdy dříve: sedmdesát let nepřetržitého míru!
Když mu studenti namítali, že Unie brání jedinečnosti národů a tlačí je do nezajímavé šedi, rozpovídal se o programech na podporu národních kultur a naznačil, že šedi podléháme pod globalizačním diktátem, který vychází více z USA než z Evropy.
Snad nejdelší debata se týkala křesťanských hodnot nebo též evropské identity. Co jsou to vlastně hodnoty? A poslanec odpověděl: „Hodnota je to, za co jsme ochotni něco obětovat.“ Potom se otočil k žákům, aby je vyzval k zamyšlení, co jim vlastně za nějakou oběť stojí. Nakonec však sám takové hodnoty pojmenoval: úcta k jednotlivci (ta nás ale odlišuje i od Ruska) a ujímat se bližního v nouzi (aniž by to však zničilo samotné nositele těchto hodnot).
Podle Pavla Svobody je pro současnou Evropu největším nebezpečím naše vlastní lhostejnost. „Mír, svobodu a demokracii už bereme jako naprostou samozřejmost.“ Místo, abychom o Evropu pečovali, svalujeme na ni vlastní neúspěchy. „Domácí politici se musí plnou vahou postavit za Evropskou unii.“
V průběhu setkání k nám několikrát vyslal slova: „Přemýšlejte o tom!“ S tímto broukem v hlavě opouštěli školu před víkendem nejen gymnazisté, ale i jejich zaražení pedagogové.
Jakub Brdíčko
7.11.2016, 10:24, 4 obrázky