Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Soutěže a olympiády / Hana Petržílková sbírá ocenění

Hana Petržílková sbírá ocenění

Studentka naší bývalé oktávy, která na jaře obsadila skvělé 2. místo v ústředním kole Biologické olympiády, se nyní dočkává za toto mimořádné umístění dalších ocenění.

Nejprve byla odměněna 19. 10. na Krajském úřadě v Pardubicích při slavnostním setkání nejúspěšnějších účastníků předmětových soutěží.

Dne 13. 12. pak získává v Praze ještě prestižnější Cenu Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského.

ROZHOVOR

V Biologické olympiádě jsi zářila po mnoho let školní docházky, nakonec jsi to dovršila 2. místem v ústředním kole, navíc v jubilejním 50. ročníku soutěže.

Ano, při poslední účasti mi to vyšlo nejlépe. Byl to krásný týden na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Navíc jsem získala Cenu Nadace J. Heyrovského za nejlepší řešení úkolů praktické části.

Potom Ti ale nevyšlo soustředění, kde se rozhodovalo o užší nominaci na Mezinárodní biologickou olympiádu.

Bylo to těsné, ale skončila jsem jako náhradník. Výběrové soustředění je velmi náročné a mimo vědomosti testuje i schopnost zvládat stres, nedostatek času na úlohy a únavu. To jsou věci, kterým soutěžící na mezinárodních olympiádách samozřejmě musí čelit a zároveň přesně to, s čím se vypořádat moc neumím. Každopádně členové letošního českého týmu zvládli reprezentaci na Mezinárodní biologické olympiádě skvěle, přivezli čtyři stříbra a já jsem moc ráda, že je znám osobně a že jsem se s nimi vůbec mohla měřit.

Po prázdninách jsi nastoupila právě na pražskou Přírodovědeckou fakultu. Jaké jsou Tvé první dojmy ze studia?

Těší mě, že nabídka předmětů je opravdu široká a pestrá, tak se toho snažím co nejvíce využít. Mám pořád nabitý program, zatím mě to štve jen občas. Chybí mi tu ale nějaký menší přátelský kolektiv – přednášky bývají až pro dvě stovky studentů a přibližně tolik nás je i na oboru. Prostě se moc nepotkáváme, je to po gymplu velká změna.

Které přednášky stojí za pozornost?

Z těch, co jsem si vybrala, mě vážně baví skoro všechny, od parazitologie až po matematiku nebo laboratorní techniku. Vypíchla bych předmět Landmarks / Milestones in Cell Biology („milníky buněčné biologie“), který stojí trochu mimo normální předměty, v programu Bakalář plus. Na tento předmět nás chodí jen pět, takže je to hodně individuální. S panem profesorem Janem Černým a panem doktorem Karlem Drbalem tam rozebíráme vědecké články a diskutujeme o aktuálních tématech buněčné biologie. Snažíme se také používat hlavně angličtinu.

Blahopřeju k ocenění a přeju mnoho radosti při studiu.

Pavel Holásek

15.12.2016, 7:57, 5 obrázků


obrázek 2409 obrázek 2408 obrázek 2407 obrázek 2406
obrázek 2405