Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Zahraničí / "Gympláci" v Anglii

"Gympláci" v Anglii

Ke konci měsíce května letošního roku naše gymnázium umožnilo svým studentům poznat krásná místa Velké Británie. Cesta začala 23. května 2010. Všichni jsme se shromáždili na autobusovém nádraží v Ústí nad Orlicí, kde už na nás čekali tři nadšení angličtináři. Rozhodně se ale do anglického prostředí netěšili ani zdaleka jako my.

Každý dal svá zavazadla do autobusu, proběhla řádná pasová kontrola a hurá za dobrodružstvím! Součástí naší výpravy byli také dva sympatičtí řidiči a průvodkyně Zuzka, která nás už během cesty informovala o tom, co nás vlastně čeká. Už po pár minutách většina osazenstva vytahovala řízky nabalené z domova. Po tak vydatné svačince více než polovina usnula, a tak nám čas hezky utíkal. A už tu bylo Německo. Komfortně vybavený Mercedes nám zajistil také dvě televize. Toho se samozřejmě muselo využít a začalo se koukat na filmy. Během zastávek na benzinových pumpách jsme doplnili další zásoby jídla a pití. Pak přišla noc. Vzhledem k tomu, že tou dobou se stali naši hokejoví reprezentanti mistry světa, téměř nikdo nespal. Únava se dostavila v Belgii. Probudily nás až hluky francouzského přístavu Calais. S těžkýma nohama a ještě polozavřenýma očima jsme dorazili k hraniční kontrole. Hurá! Všichni jsme bez problémů prošli. Ospalí, ale zároveň nadšení jsme se vrhli do další fáze. Nalodění na trajekt! Přestože jsme si chtěli ještě na chvíli lehnout, zvědavost nám nedala spát. Sledovali jsme přístav a plujíc přes La Manche jsme snili s otevřenýma očima. Přístav mizel v dáli a my se blížili s každou vlnou blíže k našemu cíli. Vycházející slunce vše jen podtrhlo. Nikdo z nás nezapomene na ten krásný pohled na křídové útesy, byla to opravdu pohádka. Jen těšení se na Londýn, nám pomohlo opustit trajekt. Nasedli jsme znovu do autobusu a těšili se na to, co všechno nám den přinese.

Jestli očekáváte, že nás přivítali přívalové deště, bouřka, zima anebo mlhy, tak jste na omylu. Opak byl pravdou. V Londýně na nás čekalo slunce, horko a nebe bez jediného mráčku. Zatímco naši řidiči měli konečně také chvíli na odpočinek po tak náročné cestě, my sbalili batohy a vyrazili napříč městem. První zastávka byla hned u London Eye. Tuto úžasnou atrakci jsme si bohužel z důvodu časového vytížení nemohli vyzkoušet, a tak jsme pokračovali dál. Došli jsme až k budově parlamentu a Big Benu. Měli jsme to štěstí vidět také výměnu stráží u Buckinghamského paláce. Hladové žaludky jsme zaplnili v St. James´s parku, kde jsme uspořádali menší přestávku. Po ulici The Mall se naše výprava vydala na Trafalgar square. Během rozchodu byla možnost se fotit a navštívit National gallery. Mnoho studentů uchvátilo náměstí Piccadilly, kde nejedna libra našeho kapesného skončila v kasách místních obchůdků. Před námi byla návštěva British museum, jednoho z největších muzeí historie. Další zastávkou byl Kensington. Tentokrát jsme se přepravili nejstarším a přelidněným londýnským metrem. Přestože se možná zdá, že už budeme na cestě do postele, čekala nás ještě procházka přes Hide park. A konečně přichází na řadu ubytování. Všichni jsme po celou dobu pobytu přespávali v Orpingtonu, v anglických rodinách, které nám zajistily jídlo na celý den a teplé večeře. Všichni tak měli možnost aktivně využít své znalosti anglického jazyka. Během následujících tří dnů jsme stihli navštívit také uchvacující Stonehendge, Imperial War Museum v Duxfordu, studentské město Cambridge, kde jsme se nechali svézt po řece Cam na lodičkách. Na své si přišli také milovníci katedrál, a to především při návštěvě katedrály v Salisbury. Vrchol výpravy přišel poslední den při návštěvě Tower Bridge, Tower, National Maritime Museum a Greenwich, kde jsme si prohlédli observatoř a nultý poledník. Byli jsme už všichni dost hladoví a vyčerpaní. A přesto, že jsme se už těšili domů, z Londýna se nám nechtělo. Ale času člověk neporučí! V sedm hodin večer jsme se i s kufry vydali pryč ze země fotbalu a nezapomenutelných octových chipsů.

Nevím jak ostatní, ale doufám, že mohu za všechny říci, že jsme si tento zájezd užili naplno a se vším všudy. Měli jsme možnost nejen poznat jinou kulturu, ale především přičuchnout k anglickému prostředí.

Veronika Suchomelová, 2.A

7.6.2010, 12:02, 4 obrázky


obrázek 41 obrázek 40 obrázek 39 obrázek 38